Jakie zwierzę dla dziecka?

Posiadanie zwierzaka to marzenie wielu dzieci. Decydując się na kupno zwierzaka naszemu dziecku musimy wybrać odpowiednie gatunek. W wyborze zwróćmy uwagę na wiek dziecka, ilość dostępnego miejsca w naszym domu, finanse, a także to ile czasu będziemy mogli poświęcić zwierzęciu. Posiadanie zwierzaka z pewnością nauczy dziecko odpowiedzialności. Jednak musimy się liczyć z tym, że to my jako rodzice będziemy musieli opiekować się zwierzakiem. Dziecku nowy pupil może szybkość od znudzić.

Jakie zwierzę dla dziecka?

Najczęściej dziecku kupuje się chomika. Chomik to mały gryzoń, który do szczęścia potrzebuje tylko klatki z wyposażeniem i dobrej karmy. Oczywiście klatka musi być odpowiedniej wielkości. Klatka dla chomika dżungarskiego może być piętrowa. Te małe gryzonie lubią się wspinać, a także wchodzić w różnego rodzaju tunele. Z kolei klatka dla chomika syryjskiego powinna być większa w podstawie. Może także mieć piętro bądź półki. Chomik to z reguły łagodne zwierzę. Jednak jeśli dziecko za mocno złapie chomika, to ten może ugryźć. Dlatego też musimy nauczyć nasze dziecko delikatnego kontaktu z tym gryzoniem. Chomiki są silnie terytorialne, dlatego trzymamy je w pojedynkę. Jeśli chcemy mieć dwa gryzonie, to musimy kupić dwie osobne klatki.

Świnki morskie to gryzonie przypominające wyglądem chomika, jednak są dużo większe. Dorosła świnka może osiągać długość do 30-40 cm, a jej waga nie przekracza jednego kilograma. Świnki morskie to stadne gryzonie. Dlatego też musimy mieć dwa osobniki tej samej płci, co pozwoli uniknąć rozmnażania. Klatka dla świnki morskiej powinna mieć minimalne wymiary 80×50 cm. Dla dwóch świnek jest to 100-120 cm długości. Zatem klatka zajmuje sporo miejsca. Świnki dodatkowo głośno piszczą, co nie każdemu będzie odpowiadać. Zwłaszcza, jeśli klatka z gryzoniami ma stanąć w pokoju dzieci. Głośne piszczenie świnek skutecznie utrudnia spanie. Świnki są z natury łagodne, jednak podobnie jak chomiki mogą ugryźć w sytuacji zagrożenia. A taką sytuacja jest np. nagłe i gwałtowne łapanie świnki. Zbyt mocno złapana świnka także może ugryźć. Nie są to jednak bolesne ugryzienie.

Króliki są dużo większe niż chomiki czy świnki. Rasowy królik miniaturka może ważyć do półtorej kilograma. Jednak te dostępne w sklepach zoologicznych nie są rasowe. Są to króliki w typie danej rasy, stąd też niska cena. Ich waga często przekracza 2 kilogramy. Zatem króliki te potrzebują sporej klatki. Minimum dla jednego królika to 100-120 cm długości. Standardowa szerokość tego typu klatek to 50-60 cm. Dla dwóch królików dobrze sprawdzi się piętrowa klatka bądź kojec. Kojec jest dobrym wyborem także w przypadku większej ilości królików. Zwierzęta te są przyjazne w stosunku do człowieka, a także dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Króliki uwielbiają ganiać po domu. W opiece nad królikiem ważne jest zadbanie o prawidłową dietę. Króliki mają wrażliwy układ pokarmowy. Zła dieta może powodować częste biegunki, co będzie się wiązało z częstszym sprzątaniem.

Pies to dobre zwierzę dla dziecka, jednak wymaga sporo naszej uwagi. Regularne spacery to jeden z obowiązków właścicieli psów. Małe dziecko nie wyjdzie samo z psem. Nastolatek jednak bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem. Oczywiście jako rodzice będziemy musieli pomagać zarówno w wyprowadzaniu psa, jak i jego szkoleniu. Szkolenia psa jest ważne, gdyż poprawia komfort wspólnego życia. W ten sposób pokażemy psu co wolno, a czego robić nie może. Wychowanie psa to nie tylko ćwiczenie komend w domu, ale także na spacerach. W końcu nie chcemy, żeby nasz pupil był agresywny względem innych. Dlatego już od pierwszych dni psa w naszym domu powinniśmy zacząć szkolenie. Koszt utrzymania psa jest nieco droższy niż np. utrzymanie królika czy chomika. Jednak kupując wszystko przez internet możemy sporo zaoszczędzić. Na psa średniej wielkości wydamy średnio około 100-150 złotych.

Jeśli nie mamy czasu na wyprowadzanie psa, to powinniśmy rozważyć kupno kota. Koty załatwiają się do kuwety, dzięki czemu nie musimy wyprowadzać ich na spacery. Oczywiście koty mają zupełnie inny charakter niż psy. Zwierzęta te nie lubią nadmiernych czułości. Kiedy kot będzie chciał być głaskany, to sam się o to upomni. Koty lubią bawić się różnego rodzaju zabawkami, które możemy kupić w sklepie zoologicznym. Zatem nasze dziecko może spędzać czas na zabawie wspólnie z naszym pupilem. Kot dobrze znosi samotność, dlatego jest to idealne zwierzę dla osób pracujących.

Akwarystyka to popularne hobby wśród osób w różnym wieku. Zakładanie akwarium jest stosunkowo drogie, jednak późniejsze utrzymanie jest tanie. W akwarium możemy hodować rybki bądź krewetki. Obserwacja pływających rybek działa odprężająco, co przyda się osobom narażonym na dużo stresu. Dzieci lubią spędzać czas na oglądaniu rybek. Jest to zdecydowanie lepsze niż pozwalanie dziecku cały dzień oglądać telewizję czy grać na komputerze. Założenie akwarium to koszt kilkuset złotych. Utrzymanie akwarium w zależności od ilości ryb może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

1 thought on “Jakie zwierzę dla dziecka?

  1. Pies o spokojnym usposobieniu według mnie jest najlepszy dla dziecka. Chomik siedzi w klatce, więc ciężko się z nim pobawić, albo wyjść na spacer.

Comments are closed.