Sprawdź ciekawe rasy psów dużych, średnich oraz małych

Stoisz przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji psa i zastanawiasz się którą rasę wybrać? Nie wiesz, która rasa będzie dla Ciebie dobra i będzie pasować do Twojego stylu życia?

Poznaj kilka ciekawych ras psów, w których się zakochasz i odpowiesz sobie na pytanie, która z ras jest dla Ciebie najodpowiedniejsza!

Interesujące rasy psów dużych

Nowofundland pomimo swojego olbrzymiego rozmiaru jest bardzo przyjacielskim psem. Ten duży pies ma gęstą sierść, którą trzeba często wyczesywać, ponieważ ma tendencję do kołtunienia się. Nowofundland lubi kąpiele, uwielbia pływać, nadaje się jako pies ratowniczy. Pies jest towarzyski, nie odpowiadają mu długie godziny spędzone samotnie, kocha dzieci. Nowofundlandy są łatwe w tresurze.

Berneński pies pasterski jest towarzyski i posłuszny, jest zdecydowanie psem spokojnym i cierpliwym. Berneńczyk to pies rodzinny, lubi bawić się z dziećmi. Pies sprawdzi się idealnie jako stróż, jest odważny i nieufny w stosunku do obcych. Psy te mają niestety skłonność do nowotworów i chorób stawów. Berneńczyk ma długą i gęstą sierść, którą należy wyczesywać przynajmniej raz w tygodniu. Berneński pies pasterski to pies idealny dla rodzin.

Ciekawe rasy psów średniej wielkości

Samoyed jest psem klasyfikowanym jako pies średni. Samoyed to pies o białej sierści, który sprawia wrażenie ciągle szczęśliwego – i jest to prawdą!

Ta inteligentna rasa psów jest bardzo radosna, ma dużo energii i chęci do zabawy. Jest to pies, który potrzebuje bliskości z właścicielem i dużo miłości. Jest to idealny pies dla rodziny, nie jest agresywny, wrażliwy, szybko się przywiązuje, świetny przyjaciel dla dzieci. Lubi aktywność i długie spacery. Pielęgnacja samoyedów nie jest trudna, wymaga jednak systematyczności – podczas linienia na wiosnę trzeba go często wyczesywać. Pies nie choruje często, jest dość odporny, należy jednak dbać o jego prawidłowe żywienie, pielęgnację oraz aktywność.

Border collie to bardzo mądry pies o przyjaznym nastawieniu. Jest bardzo czujny, nadaje się na stróża. Szybko się uczy, warto wybrać się z nim na tresurę. Jest to pies lubiący aktywność fizyczną, pies ma dużo energii, nie lubi zostawać na długo sam. Pies akceptuje inne zwierzęta domowe, lubi dzieci. Psy te należy regularnie czesać.

Niewielkie rasy psów zasługujące na uwagę

Shih tzu jest rasą psa, który jest idealnym towarzyszem każdego dnia. Jest to pies niewielkich rozmiarów, przyjazny, o miłym usposobieniu. Nadaje się dla rodziny z dziećmi i innymi zwierzętami, lubią spędzać czas z rodziną.

Można je zostawić w domu, ponieważ lubią dużo spać. Shih tzu należy regularnie czesać, włosy są długie i łatwo tworzą się kołtuny. Należy regularnie przemywać im oczy, ponieważ mają skłonności do infekcji i chorób oczu. Lubią się bawić, jednak muszą mieć trochę miejsca dla siebie na odpoczynek. Shih tzu zdecydowanie bardziej woli krótkie spacery. Tutaj dowiesz się jeszcze więcej o rasie Shih tzu.

Mops jest znany szczególnie z tego, że cechuje go duże przywiązanie do człowieka. Bardzo lubi się bawić, nie nadają się do długiego spędzania czasu samotnie. Przywiązują się najbardziej do jednej osoby, lubią inne zwierzęta i dzieci. Prowadzą bardziej leniwy tryb życia, lubią krótsze spacery, lubią wodę. To dość chorowita rasa, dlatego warto skupić się na jego prawidłowej pielęgnacji.