Prawidłowe żywienie psa – jak powinno wyglądać?

Żywienie psa wpływa na jego rozwój w wieku szczenięcym, a także na stan zdrowia w dorosłości. Szczeniaki oddzielamy od matki w wieku około dwóch miesięcy. Wtedy też zaczynamy podawanie pokarmów. Mamy do wyboru kilka sposobów żywienia psa. Jedne są wybierane częściej, a inne rzadziej. Powinniśmy wybrać sposób żywienia w ten sposób, żeby odpowiadał zarówno naszym czworonogom, jak i nam. W końcu to my będziemy codziennie przygotowywać posiłki bądź podawać gotowy pokarm.

Prawidłowe żywienie psa – jak powinno wyglądać?

Pierwszym i najczęściej wybieranym sposobem żywienia psa są gotowe karmy. Sucha karma dla psa wychodzi korzystniej cenowo niż mokra karma. Jest także lekkostrawna, co jest dobre dla psów w różnym wieku. Wybierając karmę powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Na pierwszym miejscu w składzie musi znaleźć się mięso. Karmy zawierające drób, jagnięcinę bądź ryby są dobre dla psów z wrażliwym układem pokarmowym. Z kolei te z wołowiną, wieprzowiną czy dziczyzną sprawdzą się dla psów aktywnych, gdyż są bardziej kaloryczne. Granulki suchej karmy możemy moczyć przed podaniem, co sprawdzi się u młodych i starszych psów. Mokra karma to kolejny sposób żywienia naszego pupila. Jest dobra dla szczeniąt, a także starszych psów. Pamiętajmy o tym, żeby otwarte puszki przechowywać w lodówce. Karmienie psa mokrą karmą może być dość kosztowne. Dlatego też większość właścicieli psów jako podstawę stosuje sucha karmę, a puszki są dodatkiem urozmaicającym dietę. Gotowe karmy są dobre z kilku względów. Pierwszy z nich to dobra cena. Miesięczny koszt żywienia psa średniej wielkości to około 40-50 złotych. Drugim plusem jest to, że karma dobrej jakości dostarcza psu niezbędnych składników odżywczych.

Samodzielne przygotowywanie posiłków to kolejny sposób żywienia psa. Jest to metoda, w której podajemy psu gotowane mięso, warzywa, a także ryż. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała psa powinniśmy podać 30g takiego posiłku. Posiłek powinien składać się z trzech równych części, z czego jedna to mięso bądź ryby, druga to warzywa, a trzecią stanowią węglowodany. Jako źródło węglowodanów najlepiej sprawdza się ryż bądź kasza. Od czasu do czasu można podać także makaron, ziemniaki czy bataty. Z warzyw psy chętnie jedzą marchew, buraki, selera i pietruszkę. Mięso możemy podawać z kością. Wyjątkiem jest drób. Ostre kawałki drobiowych kości mogłyby doprowadzić nawet do śmierci psa. Raz lub dwa razy w tygodniu warto podawać ryby. Może to być tuńczyk, dorsz bądź łosoś. Urozmaiceniem diety mogą być np. gotowane jaja bądź olej roślinny. Samodzielnie przygotowywanie posiłków ma swoje plusy i minusy. Minusem jest czas, który musimy poświęcić na gotowanie. Dużym plusem jest to, że wiemy co nasz pupil je. Możemy wybrać produkty dobrej jakości.

Dieta BARF to sposób żywienia psów, który w ostatnim czasie zyskuje sporo zwolenników. BARF to dieta zbliżona do tego czym żywiły się psy w naturze. Zanim zdecydujemy się na żywienie psa w ten sposób powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Pomoże on nam ułożyć dietę i dobrać odpowiednie suplementy. Dieta BARF polega na podawaniu surowego mięsa, kości, ryb, warzyw i owoców. Dodatkiem mogą być jaja, produkty mleczne, a także oleje roślinne. Większą część diety powinno stanowić mięso, kości, i ryby. Przyjmuje się, że jest to 50-60% podawanych produktów. Około 10% diety to podroby, 20-25% owoce i warzywa, a resztę stanowią dodatki takie jak jaja, oleje i produkty mleczne. Decydując się na tego typu dietę musimy pamiętać o suplementacji. Nie każdy pies będzie w stanie przyswajać wszystkie składniki z surowej diety. Dlatego też musimy uważnie obserwować naszego pupila.

Niezależnie od tego jaki sposób żywienia psa wybierzemy powinniśmy obserwować naszego zwierzaka. Częste biegunki, zatwardzenia bądź wymioty mogą być oznaką złej diety. Źle zbilansowana dieta wpływa także na zły stan sierści i skóry czworonoga. Wszelkie niepokojące sygnały powinny skłonić nas do zmiany diety. Każdy pies jest inny. Jednemu będą służyć gotowe karmy, a drugiemu samodzielnie przygotowywane posiłki bądź dieta BARF.

1 thought on “Prawidłowe żywienie psa – jak powinno wyglądać?

  1. Mój pies jest nietypowy bo lubi podjeść nietypowe rzeczy, jak np. marchewkę, ale oczywiście podstawą diety jest karma dla psa.

Comments are closed.