Jak przygotować się do opieki nad szczeniakiem?

Posiadanie psa to marzenie wielu z nas. Większość decyduje się na zakup bądź adopcję szczeniaka. Dzięki temu mamy możliwość wychowania psa od małego. Oczywiście szczeniaki wymagają dużo więcej uwagi niż psy dorosłe. Dlatego też musimy się do tego przygotować.

Co powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka?

Wyprawka dla szczeniaka nie różni się od tej dla dorosłego psa. Jedyną różnicą są maty do nauki czystości. Możemy je kupić w sklepie zoologicznym bądź przez internet. Dobrze sprawdzają się także podkłady higieniczne, które kupimy w aptece czy w supermarkecie. W wyprawce nie może zabraknąć karmy, smakołyków, legowiska, misek, akcesoriów pielęgnacyjnych, smyczy, obroży i zabawek. Wybierając produkty dla szczeniąt zwróćmy uwagę na ich jakość. Producenci karm, jak i zabawek oferują nam szeroki wybór rzeczy przeznaczonych dla szczeniąt. Karma dla szczeniaka powinna być dobrej jakości. Jeśli zdecydujemy się na podawanie suchej karmy, to wybierzmy tą z małymi granulkami. Czasem szczeniaki mają problem z pogryzieniem karmy. Dotyczy to zwłaszcza psów w wieku 2-4 miesięcy. W tym wypadku możemy moczyć karmę w ciepłej wodzie, co ułatwia jej spożywanie. Akcesoria pielęgnacyjne również powinny być przeznaczone dla szczeniąt. Młode psy mają wrażliwszą skórę niż dorosłe osobniki. Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na skład produktów, które kupujemy.

Żywienie szczeniaka – czyli jak wybrać najlepszą karmę?

Mamy do wyboru kilka metod żywienia psa, jednak w przypadku szczeniaków najlepiej sprawdza się gotowa karma. Jest ona zbilansowana i dopasowana do potrzeb naszego pupila na każdym etapie rozwoju. Pamiętajmy jednak, żeby kupować karmę dobrej jakości. Karma dla psa dobrej jakości powinna zawierać mięso na pierwszym miejscu w składzie. Dlatego też powinniśmy unikać karm dostępnych w marketach. Są one co prawda tańsze, jednak zawierają głównie zboża i znikomą ilość produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to ważne, gdyż sposób żywienia szczeniaka wpływa na rozwój, a także na jego dorosłe życie. Producenci dobrych karm dostosowują wielkość granulek do wielkości psa. Mokra karma może być traktowana jako urozmaicenie diety. To także dobry sposób na podanie leków.

Jak wychować szczeniaka?

Wychowanie szczeniaka powinniśmy zacząć kiedy ten pojawi się w naszym domu. Niektórzy dają psu kilka dni czy tydzień na oswojenie się z nowym miejscem. Oczywiście w czasie pierwszych dni powinniśmy dać psu więcej swobody, jednak szkolenie najlepiej zacząć od razu. Mowa tutaj między innymi o nauce czystości, do czego przydadzą się podkłady higieniczne. Musimy także ustalić pewne zasady, których będziemy uczyć psa już od pierwszych wspólnych chwil. Warto przedyskutować to ze wszystkimi domownikami. Mowa tutaj o prostych rzeczach, takich jak np. pozwalanie psu wchodzić na łóżko. Musimy być konsekwentni w naszych postanowieniach. Jeśli raz pozwolimy psu z nami spać, a następnym razem nie, to pies nie będzie wiedział czego od niego oczekujemy. Przez to będziemy odczuwać frustrację, co negatywnie wpłynie na stosunki z naszym pupilem.

W wychowaniu psa niezbędne będą smakołyki. Przysmaki powinny być na tyle małe, żeby pies szybko je zjadł. Większe smaczki możemy pociąć na mniejsze kawałki. Szczeniaki mają duży apetyt, dlatego też w szkoleniu możemy wykorzystać karmę. Pamiętajmy o tym, żeby odjąć nieco karmy z dziennej dawki, jeśli podajemy smakołyki. Pozwoli to uchronić psa przed otyłością, która negatywnie wpływa na stan zdrowia. Podstawowe komendy, których powinniśmy nauczyć psa to siad, leżeć, zostań, daj łapkę, a także do mnie. Mamy do wyboru wiele różnych komend. Szkolenie dba o prawidłowy rozwój psychiczny psa. Dzięki temu nasz pupil będzie mądrzejszy. Na spacerach przydatne będą komendy takie jak do mnie, zostań, równaj, a także nie wolno. Pomoże nam to zapanować nad psem. Jeśli chcemy spuszczać psa ze smyczy w czasie spacerów, to warto zacząć w młodym wieku. Szczeniaki instynktownie podążają za opiekunem. Oczywiście dla bezpieczeństwa przydatna będzie linka treningowa. Dzięki niej mamy pewność, że pies nam nie ucieknie.