Jak zacząć biegać z psem?

Bieganie z psem to dobry sposób na wspólne spędzanie czasu z naszym pupilem. Oczywiście początki mogą być trudne, gdyż musimy nauczyć psa nowego dla niego sportu. Jednak z czasem bieganie stanie się przyjemnością zarówno dla nas, jak i naszego czworonożnego przyjaciela.

Jak zacząć biegać z psem?

Do biegania nadają się jedynie psy dorosłe. Nie powinniśmy biegać ze szczeniakiem, ponieważ może się to skończyć kontuzją. Pies osiąga dorosłość między 12 a 20 miesiącem życia. dotyczy to psów ras średnich i dużych. Małe psy dorastają szybciej, jednak nie wszystkie będą nadawać się do wspólnych treningów. Bieganie z psem powinniśmy wprowadzać małymi krokami. Dzięki temu nasz pupil przyzwyczaić się do wysiłku. Ważne jest to, żeby na trening udać się na czczo. Jeśli pies zjadł posiłek, to powinniśmy zaczekać około 2-3 godziny. Po powrocie z biegania najlepiej odczekać 10-15 minut przed podaniem pokarmu. Dotyczy to zwłaszcza psów z wrażliwym układem pokarmowym. W ciągu tygodnia możemy biegać z psem 2-3 razy.

Kiedy wyjdziemy na wspólne bieganie powinniśmy dać psu 5-10 minut na załatwienie swoich potrzeb. Następnie możemy zacząć trening. W czasie wysiłku musimy obserwować psa. Zwalnianie czy nadmierne dyszenie to sygnał o zbyt szybkim biegu. Powinniśmy zwolnić bądź zrobić chwilę przerwy, jeśli zauważmy zmęczenie u psa. Warto mieć ze sobą smartwatch bądź telefon, z aplikacją do liczenia przebytych kilometrów. Dzięki temu możemy obserwować czy robimy progres na treningach. Jeśli zauważymy, że pokonujemy coraz mniejszy dystans, to może oznaczać nadmierne zmęczenie psa. Warto wtedy zmniejszyć liczbę treningów bądź zrobić tydzień przerwy. Ważnym aspektem jest żywienie psa. To właśnie pokarm, który spożywa wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli regularnie biegamy z psem, to przydatna będzie karma dla psów aktywnych. Zawiera ona więcej kalorii w w mniejszej porcji, co nie obciąża układu pokarmowego. Karmy te zawierają także więcej białka, co dobrze wpływa na regenerację psa po wysiłku.

Bieganie z psem możemy wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to klasyczny bieg, w którym nasz pupil biegnie przy nodze. Tutaj sprawdzą się dobrze dopasowane szelki, a także smycz automatyczna bądź taka z amortyzatorem. Drugim rodzajem biegu jest canicross. Canicross to specyficzny sport, w którym pies biegnie przed nami. Tutaj niezbędny jest pas biodrowy, do którego przypinamy smycz z amortyzatorem. Dla psa musimy także kupić specjalne szelki. W tym rodzaju biegu pies biegnie z przodu i nas ciągnie. Dzięki temu możemy biec szybciej. Canicross nie będzie dobrym pomysłem, jeśli nie mamy doświadczenia biegowego. Niezależnie od tego jaką technikę biegu wybierzemy warto nauczyć psa kilku komend. Komendy, które przydadzą się w czasie biegania to równaj, stój, lewo, prawo, szybciej i wolniej. Ułatwi nam to wspólne treningi. Naukę komend najlepiej zacząć jeszcze zanim udamy się na pierwszy trening.